Prišli aj problémy...

(5/7)

Z histórie.Prišli však nové problémy. JRD potrebovalo priestory kde boli liahne. Bolo ich treba uvolniť a tak sa zariadenie presťahovalo do bývalej drevenice p. Urbana-knihára v Hranovnici, dnes priestory rodinného domu pani Greňovej. Z provizórnych priestorov sa presťahovali do objektu bývalej pastierne, ktoré boli v správe JRD. Objekt bol a je majetkom Urbárskeho spolumajiteľstva. Keďže tejto budove hrozilo devastovanie , predstavenstvo JRD dalo do užívania chovateľom objekt bez akejkoľvek úhrady. Dnešný poplatok Urbariátu je minimálny. Chovatelia sa chytili práce a priestor si začali prispôsobovať na liaharenskú činnosť. Opravili strechu, vybetónovali podlahy, vybielili steny, zasklili okná a nasťahovali zariadenie. Tak sa začala liaharenská činnosť pravidelne, každoročne, až dodnes.

.Pokusné liahnutie nahradilo oficiálne už v rekonštruovanej budove. Prvý rok dodávalo vajíčka do liahne 24 chovateľov, najmä z Hranovnice, Sp. Štiavnika, Popradu Veľkej, a to  p. Ilenčík, p Sendecký, p. Chripko, p. Stracelský, p. Humenský a Šimonovič zo Sp. Bystrého. Za toto obdobie jedného roka sme nasadili 12 905 ks vajíčok a vyliahlo sa nám 11 054 ks kurčiat. Pán Jakubek František dosiahol liahnivosť až 95,16 %, p Polovka Martin 92,27%. čo boli unikátne výsledky v liahnutí. V ďalších rokoch boli násady podobné a aj účinnosť bola pomerne na vysokej úrovni. V roku 1978 bolo vyliahnutých 7 269 kurčiat. V rámci Okresného výboru sme sa zaradili na prvé miesto a to sme si udržali až do roku 1991. Boli roky, kedy sa liahlo od marca do júna a vyliahlo sa v rozsahu od 7000 do 11 000 ks kurčiat.

.Nedostatkom v liahni bola a je elektrina, ktorá bola bez ohlásenia vypínaná, čím sa stávalo že násada ochladla a liahnutie prebiehalo s problémamy. Výbor zabezpečil náhradný zdroj, motorový agregát s kapacitou 3 kwh čo postačovalo pre náhradné napojenie samotnej liahne.

.Činnosť do roku 1989 sťažoval predpis, podľa ktorého sme museli odovzdávať každoročne vajíčka nie na kus, ale na kilogramy, čo skutočne nebolo po chuti chovateľom. Na oplátku chovateľ za odovzdané vajíčka obdržal lacnejšie krmivo zo Štátnych fondov. Celá činnosť bola podporovaná krmivom podľa druhu a počtu chovaných zvierat ako zmesi pre hydinu, kurčiatka, nosnice a tiež granule pre králiky. Lacnejšie krmivo lákalo chovateľov stať sa členom zväzu. Roku 1991 boli zrušené štátne fondy krmív. V období od r. 1990 je organizácia SZCH odkázaná len sama na seba. Pomoc vyšších orgánov nielen čo sa týka kŕmnych produktov ale aj zabezpečenia veterinárnej starostlivosti je takmer nulová. Tento počin mal za následok pokles počtu členov v organizácii.

.Nastalo nové obdobie chovateľstva, obdobie znižovania počtu členskej základne, nakoľko byť chovateľom sa už nevyplácalo tak ako predtým. Naše rady opustili takzvaní ..zmeskoví chovatelia," ktorí už nepotrebovali náš zväz k tomu, aby sa dostali ku krmivám za nižšie ceny. Chovateľmi zostali len tí, ktorý chovajú zvieratá s láskou a u ktorých ni eje na prvom mieste finančný zisk. Znížený počet členov sa prejavil na menšom počte uznaných rozmnožovacích chovov a z toho sa odvíja znižovanie počtu vyliahnutých kurčiat.

.Ďalšou ranou chovateľstvu bolo zrušenie poštovej a vlakovej prepravy živých zvierat. To spolu s veľkoliahňami vysokonosivých hybridov zapríčiňuje čoraz menší záujem o klasické plemená kúr. Aj preto sa v posledných rokoch znížili stavy majiteľov rozmnožovacích chovov a úplne prestalo liahnutie v posledných dvoch rokoch. Tohto roku hádam svitá na lepšie časy, zvýšil sa záujem o uznanie chovov a snáď sa nám podarí sprevádzkovať aj liaheň. 

 


Naša bilancia...>>>

^ Hore ^

Slovenský zväz chovateľov ZO Hranovnica

Z histórie :


[Z histórie nášho zväzu]